Kafkas Oto Kima | Oto Klima Yedek Parça

Oto Klima Yedek Parça Arabanızın Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Nihayet yaz geldi çattı! Yaz ayları kimisi için okulların kapanması, kimisi için ise nihayet kavuşulan yaz tatili demek. Ancak yaz aylarının gelip çatması ile beraber sıcaklıklar artmaya başladı. Günlük hayatımıza devam ederken artan sıcaklıklardan etkilenmemek elde değil. Yaz ayları ile beraber en sıcak anlarda hayatımızı kurtaran klimalar da tekrardan çalışmaya başladı.

Tüm gün sıcağın altında kalan arabaların, camları sonuna kadar açsak bile esmeyen rüzgarların çaresi bu teknoloji harikası klimalar olmasa her gün yaptığımız araba yolculukları çekilmez olabilirdi. Ancak çoğu zaman arabaya biner binmez açtığımız klimalara bakım yaptırmak hem aracımızın sağlığı hem de kendi sağlığımız açısından oldukça önemli. Aylarca kullanılmayan klimaların yeniden hayatımıza girdiği bu günlerde konforlu bir araba yolculuğunu sağlayan klimaların bakımının önemini ve nasıl yapıldığını anlattık. Keyifli okumalar dileriz…

Arabalarda Klima Bakımının Önemi
Arabanın periyodik bakımını yaptırmak kadar klima bakımını yaptırmak da önemlidir.
Genel kanının aksine arabaların kliması yalnızca araç içindeki ısının kontrolünü sağlamaz, aynı zamanda aracın içerisindeki nem oranını da düzenler. Yaz aylarında sıcaklığı dengeleyerek konforlu bir sürüş sağlamasının yanı sıra kış aylarında da klimalar aracın içerisindeki nemi düzenleyerek görüş sağlığını iyileştirir.

Klima bakımının bir diğer önemli faydası ise yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Uzun süre bakımı yapılmamış klima ve kompresör sistemleri düzgün çalışabilmek için daha fazla yakıt tüketir bu da uzun vadede araç sahiplerini ekonomik olarak zor durumda bırakır. Yakıt tasarrufu sağlamak için arabaların klima bakımını ihmal etmemek gerekir.

Arabaların klima bakımına değinmeden önce ilk olarak arabaların klimalarının sisteminden kısaca bahsedelim.

Arabanın klima sistemi hortum, polen filtresi, keçe, valf ve kompresör gibi parçalardan oluşur. Arabanın diğer parçaları gibi klima sisteminin parçaları yağlanır ve parçaların yağlanması tüm sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Yağlanan parçalar daha geç aşınır ve arabanızın klima sisteminin ömrünün uzamasını sağlar. Arabanın klima sisteminin önemli parçalarından biri de klima gazıdır. Tıpkı evlerimizde kullandığımız klimalar gibi arabaların klimalarında da gaz vardır. Bu gaz sayesinde nem toplanır. Klimanın gazının değiştirilmesi klima bileşenlerini korur ve sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlar.

Klimada sorun olduğu nasıl anlaşılır?
Genel klima arızaları iki durum şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu durumlardan ilki sürüş esnasında alınan darbelerden kaynaklanan gaz sızıntısı olarak tanımlanabilir. Bu tür arızalara uzun süre müdahale edilmemesi durumunda araç sahiplerine ek masraf çıkabiliyor. İkinci en sık karşılaşılan arıza ise kış boyunca çalışmayan klima sistemlerinde gaz oturması ya da gaz sızmasının yaşanması.

Arabanızın klimasını açtığınızda burnunuza toz kokusu ya da kötü bir kokunun gelmesi klima bakımı zamanının geldiğinin en büyük işaretlerinden biridir. Ayrıca klimanızın yeteri kadar soğutmaması, klimanızda sorun olduğunu işaret eder.

Klima bakımı kaç yılda bir yapılmalı?
Arabanızdaki klimanın bakımının arabanızın genel bakımı kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden klima bakımı yılda en az 3 kere yapılmalıdır. Her yıl düzenli olarak klima bakımı yaptırmanız klimanın kompresörünün düzgün çalışmasını, dolayısıyla gaz sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Aracınızın klima bakımını yaptırdıktan sonra klima sistemini korumak için haftanın en az bir günü aracınızın kliması birkaç dakika çalıştırılmalıdır.

Arabalarda klima bakımı nasıl yapılır?
Arabalarımızın klima sisteminin en önemli parçalarından biri polen filtresi. Polen filtresi sürüş sırasında arabanın maruz kaldığı tozu filtreleyerek klima sistemi ile aracın içine üflenen havanın temiz olmasını sağlar. Düzenli değişmemesi durumunda polen filtresinde toz birikimi olur ve klimanın verimi düşer. Ek olarak polen filtresinde biriken tozlar bakteri oluşuma sebep olabilir bu da alerjik bünyeye sahip insanlarda rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden klima bakımının ilk adımlarından biri polen filtresinin değiştirilmesidir.

Klima bakımında bir diğer önemli nokta ise klima gazı. Klimaların, tıpkı arabalarda olduğu gibi bir kompresör sistemi mevcut. Klimalarda hangi tip klima gazının kullanılacağı bu kompresörlerin üzerinde belirtiliyor. Kullanılan klima gazına bağlı olarak yağ değişiminin de gerçekleşmesi ile birlikte klima bakımı tamamlanır. Ancak belirtmekte fayda var, kullanılacak yağın kompresördeki gaza uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde klima sisteminde arızalar meydana gelebilir ve araç sahiplerine masraf olarak geri dönebilir.

Oto Klima Yedek Parça Araba Kliması Nasıl Çalıştırılır?
Oto Klima Yedek Parçalar
Navigation

Sepetim

Close
Viewed

Son Görüntülenen

Close

Hızlı Görünüm

Close

Kategoriler

WhatsApp ile Sipariş Ver
1